İçten.Net

Güncel Kadın Moda Sitesidir.

Güneş Sandığınız Kadar Masum Değil

Dikkat!

Güneş Sandığınız Kadar Masum Değil…

Güneş, yaşam kaynağı olarak kabul edilen, galaksimizin en kıymetli bileşenidir. Sadece  ısı ve ışık yaymakla kalmayan bu yıldız, aynı zamanda vücudumuzda eksikliği durumunda ciddi sorunların ortaya çıkabildiği d vitaminini de bize sağlar. Ancak, bu kıymetli ışık kaynağı aynı zamanda radyoaktif ışınları da dünyamıza ulaştırır. Bu ışınlar bir seviyeye kadar faydalı iken, belli bir seviyenin üzerinde öldürücü etkileri dahi söz konusudur.

Güneş neden zararlıdır?

Aslında zararlı olan güneş değil, güneşe aşırı derece de maruz kalmaktır. Gün ışığı içerisinde Ultraviyole A, B ve C ışınları taşır. Bu ışınlar dünyanın her yerinde farklı değerlerde ulaşırken, maruz kalınma süresi etkilerini marjinal şekilde artırmaktadır. Örneğin; UVC ışını; bilinen en güçlü UV kaynağıdır ve öldürücüdür. Güneş ışında eser miktarda UVC bulunuyor olsa da, uzun süreli maruz kama durumunda etkisi oldukça fazla olabilir. Diğer iki ışının da etkisi UVC’yi aratmaz ama burada önemli olan bahsettiğimiz gibi maruz kalma süresidir.

Güneş ışığına uzun süre maruz kaldığınızda, Termal şok geçirebilirsiniz. Buna halk arasında güneş çarpması denir ve en basit etkisi, günler süren hastalık durumu ve hatta koma olabilir. Bunun yanında, güneşlenmek için günlerce dorudan gün ışığına maruz kalınması elbette bronzlaşmanız yol açar. Ama bu bronzlaşma pek de sağlıklı değildir. Araştırmalar bunun sürekli yapılması durumunda orta ve uzun vadede kanser riskinin onlarca kat arttığını gösteriyor.

Kısaca özetlemek gerekirse, güneşe muhtacız. Ama ona direkt ve uzun süre maruz kalmamamız gerekiyor. Güneş koruyucular kullanmalı ve kendimizi olabildiğince, gün ışığından korumalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçten.Net © 2018 Frontier Theme